Wieviel gebt ihr im Schnitt pro gekochte Mahlzeit aus?

Hallo,

mich würde mal interessieren, wieviel ihr im Schnitt als Erwachsene Person (Ü16) pro gekochte Mahlzeit ausgebt. ToGo und Essengehen nicht mit einberechnet. Es zählen nur warme Mahlzeiten!

Bitte schreibt dazu für wieviel Personen ihr regelmäßig kocht. Ist ja ein Unterschied ob ihr für euch alleine oder für mehrere Personen kocht. 

(4 votes)
Loading...

Similar Posts

Subscribe
Notify of
27 Answers
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sagacious
2 years ago

If I’m strong, it depends on what I want.

Rolajamo
2 years ago

Think between 3-4 euros. It’s hard to beat. We usually cook for two people.

A lot of noodles and rice dishes, which are quite cheap. Otherwise, a lot of salad, flamecake, muzzles, ramps, wraps, burgers, oven vegetables etc… Rarely a TK pizza if you have to go fast.

If we grill it rides up the cut, then usually directly 25 euros per person. But in the median more between 3 and 5 euros.

But also eat 2x a day warm.

EinAlexander
2 years ago

How much do you spend on a cooked meal?

About 10 euros for two people. Of course, if I do beef fillet or long fillets, then ten times.

Alex

Anni1337
2 years ago

Huhu,

without electricity and other charges. On weekends If there’s meat there’s more. Just cook for me but more often 2 servings to take away into the store the next day.

Eat usually 1 times warm, 1 times cold and last breakfast a day.

About Anna

lena1815
2 years ago

That would say between 3 and 5 euros. Buy mainly organic vegetables and fruit and I already eat (normal) a lot of it

If it’s just noodles with spices and tomatenmark/Passata, then it’s just 2 euros or something

Silo123
2 years ago

I don’t know exactly, but I think that’s the best thing to do. but do not cook every day and if, then immediately for several days. Cook for me alone; when visiting: mostly more

Fcb4livE
2 years ago

difficult to say

but for me mostly

it can be over 10 euro (meat), sometimes I have almost everything there and so ne zwiebel costs only 20 cent…and then only 2 €

minDada
2 years ago

The weekends are most expensive with about 20€ per night. Otherwise so 4-5€

dunyaunderdeen
2 years ago

That’s different with me. I cook very rarely when I make a freezer for maybe 4€.

I prefer to take food to take restaurants, where you don’t get far with under 8€.

Deichgoettin
2 years ago

Cut between 8 and 10 euros per adult.

Deichgoettin
2 years ago
Reply to  lenaohnew

We cook fresh every day and not every day meat or fish. But I’m not buying a discounder, but only organic goods.

BLAEKK
2 years ago

I don’t know. I can’t say that. 🫤

MrsThalia
2 years ago

We’re two children, a teenager and two adults. Living in Switzerland is so much more expensive here and well we pay attention to where the food comes from, etc.

Rolajamo
2 years ago
Reply to  MrsThalia

Over 1300 euros a month is already crassed when you cook for 5.
But yes, good food is important 🙂

MrsThalia
2 years ago
Reply to  Rolajamo

You can’t compare it with German prices.

Rolajamo
2 years ago

Have several friends in Switzerland that I regularly visit.
The prices are about 25% more expensive.

verreisterNutzer
2 years ago

Cook usually for two people.

Rotfuchs716
2 years ago

I am alone and cheaper it is rare.

BVBDortmund
2 years ago

From the garden, I’m harvesting many things I’m preparing, that’s fresh and inexpensive.

TeamplayerMicha
2 years ago

Between 1€ and just 3€. I usually eat alone.

Do you want to have good recipes from me?

Rotfuchs716
2 years ago

What are you cooking so cheap?

almmichel
2 years ago

That’s the meat in for Sundays.

Powerbubi492
2 years ago

I cook for 2 people

smily564
2 years ago

For me alone.

Rheinflip
2 years ago

With salads, dessert and warm main food, this will vary between 2 and 6 euros per person.