Similar Posts

Subscribe
Notify of
8 Answers
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mauli73
1 year ago

As others said, it comes to the crowd and the price. When you take 20 cigarettes a day, there are several possibilities in it.

  1. You buy finished cigarettes in a box (e.g. Cabinet) costs a total of €2701 a year at a box price of €7.40.
  2. You live in a border region (e.g. to Poland, the box West costs about 3.50 €). This then costs €1277.50 per year.
  3. The cigarettes themselves are stuffed (e.g. 220g Box by Winston for 49.95 € plus filter sleeves from West 1000 pcs for 8.50 €). you get at least 400 cigarettes from such a box, which then makes 49.95€/400+8,50€/1000=2,6675€, i.e. around 2.67€ per box. These are then 974,55 € per year
  4. If you live in a border region and get tobacco even cheaper, of course it will be even less (unfortunately I don’t know any prices)

So it depends on many factors how much a smoker costs his truck a year.

David828
1 year ago

Hello, smoke so ca. 12 cigarettes (sometimes I have phases in which I don’t smoke), is called 4.380 cigarettes. Pay 15,20 for 100 grams of tobacco (Pueblo Classic) plus the 2 euro for filter sleeves, as I stuff myself. For filter sleeves, I would have to pay about 35 euros a year. From these 100 grams of tobacco I think I can stuff around the 140 cigarettes, maybe more. So, if 31 doses of tobacco are needed a year, then 475 euros would be.

So would be a total of 510 Euro cigarettes in one year.

esisthalbzwei
1 year ago

That comes to the amount and the price, there are also certain differences. Let’s say you smoke a pack for 6,– per day, then 6×365 = 2.190 Euro. A more powerful smoker smokes more than that and 6,– per pack is also reasonably expected. But of course there are also people where a pack lasts 2 days or longer

Drea80
1 year ago

I have 350-400 euros

Waldi2007
1 year ago

If you smoke a box of 8€ per day, this would be 365 * 8€ = 2920€

PeterP58
1 year ago

Comes to the crowd… I smoke on the day about 2 big packs… more like more?

I don’t know what the packs cost… 8 Euro or so…

8*2 = 16
16 * 365 = 5.840 Euro

So around 6,000€ is not unrealistic in my case! 🙂

putzfee1
1 year ago

This depends on how much you smoke and what the brand you smoke costs. So in individual cases everyone has to calculate themselves.