How much money do you spend on food each month?
Hi everyone, I'm interested to know how much money you spend per month for two adults. 🙂
Hi everyone, I'm interested to know how much money you spend per month for two adults. 🙂
My three-year-old daughter is actually weaned, but she still automatically lies down next to us for cuddles. I ate bulda noodles today, and now she has a terrible stomach ache, so she probably got a drop of milk. What should I do?
Hello, I used to always drink cheap lemonade from Neto etc. from those plastic bottles. Now it is the case that firstly I no longer like it and secondly I can no longer tolerate it and it gives me stomach pains Due to an illness, I only drank Adelholzener water for 2 weeks and occasionally…
Is it enough to keep a halved tomato in the fridge for tomorrow evening or does it go bad quickly?
I looked it up on the internet for fun and there were a lot of things called that, many of which didn't really have anything to do with the real Garum
It is about the dish that probably first appeared in the USA and about the specific location . Several places, including New Jersey and Texas, claim to have been the first to cook the bunless Frikadelle ("patty") and serve it in slices of toast or half a bun. There's also a large Hamburg with numerous…
as if there wasn't enough sugar, I find it so disgusting, then I remove it with water
das lässt sich so einfach nicht sagen:
um das genau zu ermitteln, müsste man Kantinen. und Auswärtsessen, Restaurantbesuche hinzuaddieren, ansonsten kommen keine realen Werte zustande
so wird jemand, der
sein Frühstück zu Hause zubereitet (und mitnimmt), sein Mittag- und Abendessen zuhause kocht, nie ins Restaurant geht und auch kein halbes Hähnchen (gegrillt) oder eine Tüte Pommes außerhalb kauft, am Brezenstand vorbeigeht, ohne der “Verführung zu” erliegen und sich keine Pizza ins Haus kommen lässt
mehr Geld für Lebensmittel ausgeben, als derjenige der
in der Betriebskantine sein Mittagessen bekommt, oft ins Restaurant geht, mal ne Pizza, Hähnchen oder sonst was mitnimmt und sich seine Frühstückssemmel vom Bäcker holt, sofern diese Ausgaben nicht als Lebensmittel dazugerechnet werden
Vergleichbare Werte bekommst du so nicht
Pro Person rechne ich mit 20-25€ in der Woche und das klappt bei mir bis heute sehr gut. Also max 200€ pro Monat.
Knapp 400 Euro.
Gelegentliches auswärts essen nicht eingerechnet.
Wir sind 3 Personen, und geben so ca. 300-500€ im Monat für Lebensmittel aus.
Eine Person, ca 200 Euro.
Keine Ahnung und auch keinen Plan.
Es wird gekauft was nach Menge und Qualität sinnvoll erscheint und gebraucht wird; dies ohne kritischen Blick auf´s Konto oder in den Geldbeutel.
300-400 €
900 Euro für 3 Personen
600,-€
Das ist aber viel für 1 Person. Hoppla, da steht 2 Personen.