How much money for food per month for 3 people in 2023?
What do you consider a reasonable amount to spend on sustainable grocery shopping for a family of three? I'd be interested in your ideas and, above all, your experiences. Thanks in advance.
What do you consider a reasonable amount to spend on sustainable grocery shopping for a family of three? I'd be interested in your ideas and, above all, your experiences. Thanks in advance.
welche Antwortmöglichkeit ist die richtige? (6mm^2 * 10cm/s ) / 2,4mm^2 = 25cm/s = 0,25m/s ?
This is Greek cream yogurt with 10% fat from Lyttos. Every 1 kg bucket of these always has dirt in the top, and you can find some somewhere in the bucket, like here. Is this normal? If not, what should I do?
Hello Community, I have a question regarding the significant figures. How many significant figures does 15,000 and 14441,030 have? Thank you in advance!😊
Welche Koordinate ist den z.B bei DA verstehe dies gerade nicht ganz genau ob den Punkt D und A angeben soll?
Hallo. Würdet ihr sagen jeder kann in mathe gut werden? Oder hat das was mit Talent zutun? und wenn ich sagen wir mal bwl studieren will welche Grundlagen müssen sitzen für mathe 1 dann? Sowas wie potenz Gesetze, binomische formeln, log gesetze usw?
The Bio-Gedönsrath is completely overrated anyway.
If I see my sister and family (you, He and the two children in the KiGa-Alter…), where He is not allowed to buy at Lidl and Co., because you mean “you don’t have to pay in the grade class…you have to return something *blablabla*” and therefore also not only at the local butcher/baker, but for that -…instead of discounter …- at EDEKA/Rewechest any
Yes, I praise our -to two – ~500€ mtl for foods of which we buy almost only from Lidl/Aldi, but have 5x weekly meat and order 1-2x weekly or go out to eat.
I personally expect 20-25€ per week per person. I have been driving very well for 10 years and without problems. But perhaps it is also because I do not buy any finished product or soft drinks or alcohol or massive sweets.
For this, I cook fresh daily, eighth strongly on the prices/offers, only buy what is really needed (extras only rarely) and judge me with fruit and vegetables very after the season. In winter there are no strawberries or watered tomatoes, but these are only fresh in summer.
Also buy quite a lot of organic food and yet I get very well with the budget and then it may be a substitute product or for visiting meat (where I only buy it once a year when my godchild is there this is only two years old and I then take it into consideration that her mother wants to continue to get some meat).
You mean that a person with 100 € for food comes through the month and that is also organic? I’ll go shopping with you.
Yeah, I can. As I said, I have been doing without problems for years and now also at the currently high prices (because I am currently reducing my excessive stock somewhat, I even need less in the month since I hardly have to buy anything).
However, I do not buy everything in organic and especially not in the bio market. With me it just makes the mix between organic and conventional. I also buy vegetables and fruits only after season and that for the most part directly at the farmer that offers a lot of organic.
And as a result I’m saving most, that I make a lot of myself and don’t get ready. It takes me some time (which I love to take for it) but also some money. And the fact that almost nothing is thrown away from me, but I almost reprocessed everything in my kitchen. Whether it’s sweet green or sweet rests or leftovers from dinner.
But not on the market my dear!!
And not even in discounters and supermarkets.
?? Where are you going? These are all fantasies.
Vegetables cost 10€ per kilo today. For a cucumber you pay 4€ for 4 tomatoes today 5€. 4 paprika 10€
approx. 60-70 euro the week I spend for 3 people in the budget.
So 30€ per week per person. Also depends on how much meat is eaten. Mci, frozen pizza, candy, chips, soft drinks can be omitted.
Citizens’ money level is about 175 euros/month. That would be 60 euros per person per week.
If you manage to buy this budget sustainably: congratulations.
I buy fruit and vegetables regionally and seasonally, meat only regionally from a reasonable stance (no mass livestock), bread and cheese directly at the trader (without packaging waste) and would not get out with the budget per person.
Inc. Drugstore? Locker 700 to 800 € if you also buy organic and healthy, so good oils, nuts, maple syrup (completely expensive!) etc.
You buy a week for 190€? So 26€ a day?
We’re just talking about food right now? So don’t eat in the restaurant or something. I mean now food to cook etc.
I live alone and buy for about 70 to 100 € a week. No meat, no sausage. I cook myself and often bake bread myself.
And even white flour products and eggs have become expensive
I don’t know what you understand under “sustainable”. If you cook more, you need more ingredients. Several people make more dirt, so they have to be cleaned and washed more often. If there are still meat eaters at the table, 700 € are nothing. However, if you buy white flour products and eggs from the laying battery, it will be much cheaper.
Two people do not necessarily need twice as much money. It’s more sustainable.
Here you have my monthly expenses 2022 for food. I’m alone, but cook three times every week for 4 to 6 people.
Today we spend between 600+700 euros and before the Corona and Russia shit, we came out with 500 euros for 3 people
€700 is about €162 a week. This sounds a little bit more or less sustainable to be honest.
Unfortunately, it has become a reality and it will continue to rise with food prices. There is a lot to be consumed in a 3 person household. And we are not a family that consists only of overweight
Why Russia scheis. If then Germany and Ukraine suck. Germany provokes a 3rd world war while the population wants peace.
Russian ice!
if you throw the money out of the window yes. we spend about 50-60 euros for 3 people and there is everything in it.