Welcher Preis ist für frische Waffeln angemessen?

Hallo, meine Beste Freundin und Ich wollen unser Taschengeld aufbessern, wir haben uns überlegt auf einen Event im Dorf Waffeln zu verkaufen, wir fragen uns was ein angemessener Preis für frische selbstgemachte Waffeln ist, wir würden sie normal, mit Puderzucker, Nutella und Vielleicht mit Sahne anbieten, was wäre ein angemessener Preis für jede dieser vier Varianten?

Vielen Dank im Voraus schonmal😊

(1 votes)
Loading...

Similar Posts

Subscribe
Notify of
4 Answers
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Achwasweissich
1 year ago

A good mountainous waffle with powdered sugar may cost 2€ at current prices, 50 cents more for cream (spray cream + water bucket works as cooling if you have shade)

On a thick Belgian waffle, of course, there is more to it, which can also cost 3€, even here 50 cents more for cream.

Nutella is very oily at the current temperatures, if you want to offer chocolate then better directly chocolate sauce from the bottle. This is much less effort and sourcing.

crispercookie
1 year ago

Round thin waffles:

With powdered sugar: 1.50€

With Nutella: 2€

(Cream I’ll let you heat sensitive)

Belgian waffles (thick, square):

With powdered sugar: 3€

With Nutella 3,50€

LabbyAndor
1 year ago

2€ normal with powder patches and 2.50€ with supplements

Shany
1 year ago

Normal waffle with powder sugar 2Euro

With Nutella 3,50Euro