Similar Posts

Subscribe
Notify of
14 Answers
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JokesOnYou
9 months ago

The basic ingredient for the dough is almond flour. Almonds are not as cheap as normal wheat flour, so they are expensive. The price is based on the sum of the raw materials used plus labour costs, energy and personnel costs. Even if things are produced on the conveyor belt, the starting materials are more expensive than by nem normal cookies.

adianthum
9 months ago
Reply to  JokesOnYou

almond grapes

JokesOnYou
9 months ago
Reply to  adianthum

So if I look for recipes then I find common almond flour as almond meal in use. There were also no defining differences between almond flour and almond meal, only that both are somehow the same, but also somehow not that there are deoiled variants, etc…

adianthum
9 months ago

If you’re trying to make deoiled almond flour (if that wasn’t deoiled I’ve never seen) Macarons, that’s terrible in the pants.

I used to make it out of convenience and because I thought I was very smart.

Shortcut!

Remove 3 x by sieve because of the grits with the dust sugar, this is easier! I’m saving the effort. The result was concrete-like, tough fluffings, which were not really dry even after 3 hours in the oven, let alone crisp.

After the regular baking time they were tough, rubbery and very sticky…

😂

So this lesson has made me feel uncomfortable and I’ve learned confectioner. 😉

Deamonia
9 months ago

This is quite cheap for Macarons, almond flour is really expensive, about 10x as expensive as wheat flour.

Anonimo306
9 months ago

They are not only expensive, they also taste bloody disgusting. I think things are overrated anyway. Have you ever looked at them with a super good recipe. They’ve been very successful. But taste is nothing special about it. It’s just cute chimneys that trigger an unnecessary hype.

candycake22
9 months ago

3.99 is still favorable. Buy this fresh one that likes to taste 1.50-2 Euro the piece.
macarons are a lot of work and the ingredients are not cheap. You can try to make yourself.

Kugelflitz
9 months ago

That’s macarons.

Future Macarons cost more than 4€ the piece, which can be calculated on the basis of the ingredients and the high effort when preparing.

candycake22
9 months ago
Reply to  Kugelflitz

They also taste terrible

Deamonia
9 months ago
Reply to  candycake22

Then it’s good that I’ve never bought finished before.

Kugelflitz
9 months ago
Reply to  candycake22

Well, I can. They’re okay, but no comparison to handmade Macarons from good ingredients.

Kugelflitz
9 months ago

There are also massive differences.

Shany
9 months ago

That’s why I always do

They are very expensive to make

Rosswurscht
9 months ago

If they are high-quality, then they are relatively complicated in production.